Jeszcze do niedawna szklane drzwi były wyłącznie kojarzone z luksusem, nowoczesnym podejściem do aranżacji i... obawami dotyczącymi możliwości włamania. Dziś traktowane są one jako standardowe wyposażenie wnętrz, bez którego trudno sobie wyobrazić budownictwo XX wieku.

Popularność drzwi szklanych - skąd się ona bierze?

Drzwi ze szkła nie są wcale klasyczną konstrukcją. Wręcz przeciwnie - stosuje się je na szeroką skalę dopiero od dwóch dekad. Można powiedzieć, że za ich rozpowszechnienie, odpowiedzialne są dwa - wydawałoby się - niezależne czynniki.

1. Zmiany aranżacyjne - szkło nie tylko wygląda nowocześnie i pięknie, ale też optycznie powiększa przestrzeń użytkową. Poza tym drzwi szklane sprawdzą się w niedoświetlonych wnętrzach, jako kolejne, choć nietypowe "okno".

2. Spadek cen szkła klejonego i jego popularyzacja w budownictwie - Do niedawna wielowarstwowe szkło klejone pojawiało się wyłącznie w odniesieniu do ochrony najważniejszych osób w państwie. Dziś każdy może je mieć, gdyż tafla o wymiarach 1 metra kwadratowego (2 x 3 mm), to koszt zaledwie 200 złotych. Poza tym na wzrost popularności drzwi szklanych wpływ miały również nowoczesne tendencje w budownictwie: - obniżka kosztów ogrzewania, - obniżka kosztów oświetlenia, - dążenie do bardziej naturalnego oświetlenia przestrzeni, - wprowadzenie konstrukcji szklanych "bez ram".

Rodzaje szklanych drzwi - wewnętrzne i zewnętrzne

W nowoczesnym budownictwie olbrzymią rolę odgrywają zarówno drzwi szklane wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te pierwsze - całkiem mylnie - kojarzą się wyłącznie z biurowcami. I choć pojawiają się one tam dosyć często (optycznie powiększenie biura, komfort pracy), to jednak ich domeną nadal pozostaje budownictwo mieszkaniowe. Szklane drzwi wewnętrzne doskonale wpisują się w każdy styl, dzięki czemu można je wprowadzić zarówno do salonu, jak i do kuchni. Ze względu na ich odporność na działanie wilgoci, można je zaimplementować wszędzie tam, gdzie jest jej mnóstwo (w pewnym sensie nawet w łazience). Drzwi ze szkła można też zamontować wszędzie tam, gdzie jest mało światła: w niewielkich holach, korytarzach, niedoświetlonych pomieszczeniach użytkowych (z małymi okienkami) itd. 

Zewnętrzne drzwi szklane mają jeszcze więcej zastosowań. Można je zamontować w biurowcu, jako ciekawy aranżacyjnie element dekoracyjny, ale też w jego poszczególnych pomieszczeniach, np. jako wyjście na punkt widokowy lub taras. Warto przy okazji podkreślić, że w tym kontekście najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne (np. bez ramy), których powierzchnia użytkowa może sięgać nawet kilku metrów kwadratowych! 

Drzwi szklane często spotyka się również w windach. Ich przeszklone wnętrza sprawiają, że osoba znajdująca się w ich wnętrzu, ma wrażenie, jakoby spadała w dół lub leciała w górę. Nawiasem mówiąc, drzwi te mają również bardzo dobre właściwości akustyczne. Drzwi ze szkła coraz częściej wprowadza się również do aranżacji pomieszczeń konferencyjnych.

Szklane okucia do drzwi - sprawdź ofertę

Praktyczne zalety szklanych drzwi - dlaczego warto je montować?

Drzwi szklane mają bardzo szeroki wymiar praktyczny, który wynika nie tylko ze specyfiki szkła, ale też z jego umiejętnego zastosowania:

- Doświetlają wnętrze, zmniejszając tym samym nakłady na energię elektryczną. 

- Optycznie powiększają wnętrze lub też łączą ze sobą dwa odrębne pomieszczenia (np. kuchnię i salon).

- Doskonale komponują się z każdym typem wnętrza, niezależnie od jego aranżacji.

- Mogą być osadzone na specjalnych prowadnicach (drzwi przesuwne) a ich wymiary mogą sięgać nawet kilku metrów kwadratowych.

- Doskonale wyciszają wnętrze i jednocześnie zapewniają niesamowite wrażenia wizualne.

- Wykazują bardzo dużą trwałość, dzięki czemu można je montować praktycznie wszędzie.

Dlaczego szkło, czyli jak zmieniło aranżacje budynków

Szkło w nowoczesnej aranżacji budynków pojawiło się nieprzypadkowo. Dzięki nowoczesnym technologiom, budulec ten zyskał szereg właściwości, o których nawet nie śniło się projektantom działającym chociażby w połowie zeszłego stulecia. Drzwi szklane - oprócz swych niebagatelnych właściwości wizualnych - są odporne na działanie wilgoci i doskonale znoszą intensywne drgania. Poza tym - w przeciwieństwie do drzwi tradycyjnych - mogą one mieć formę dużych płatów o powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych.

Drzwi ze szkła są ponadto lżejsze - zarówno pod względem masy, jak i aranżacji. Doskonale komponują się z każdą formą wystroju wnętrza. Można je wprowadzić zarówno do pomieszczeń małych, jak i przestronnych. Wreszcie - zapewniają doskonałą widoczność. Czy można chcieć czegoś więcej?

Podsumowując...

Szklane drzwi to jeden z najnowocześniejszych aspektów teraźniejszej architektury. Jest to możliwe dzięki niebagatelnym właściwościom tworzywa, które nie tylko skutecznie tłumi drgania, ale też - poddane odpowiedniej obróbce - może spełniać szereg zastosowań.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne podobne technologie, aby nasz serwis lepiej spełniał Twoje oczekiwania. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej