Trudno wyobrazić sobie nowoczesny biurowiec, bez zastosowanych do jego budowy elementów szklanych. Stały się one wręcz synonimem teraźniejszego budownictwa, w którym szkło, tworzywa sztuczne i włókna węglowe, wyparły stal i beton. Dlaczego zatem elementy szklane odgrywają tak dużą rolę w projektowaniu i budowie biurowców?

Zastosowanie szkła w konstrukcji biurowców

Elementy szklane już od co najmniej 20 lat dominują w nowoczesnej zabudowie. Nowoczesne biurowce kojarzą się głównie z dużymi przeszkleniami, dzięki którym pracownicy biur mogą podziwiać niesamowite, wielkomiejskie pejzaże. Szkło coraz częściej wchodzi również "w głąb" struktury biurowców. Szklane windy stały się już swoistym standardem nowoczesnego budownictwa, gdyż prezentują się oryginalnie i zapewniają maksymalny komfort. Ze szkła wykonane są również rozmaite podpory, żebra i inne elementy konstrukcyjne. Owszem, zwykle nie wykazują one znamion konstrukcji nośnych, ale sprawiają, że wnętrze biurowca jest jeszcze piękniejsze i bardziej zróżnicowane.

Myśląc o szkle w konstrukcji nowoczesnego biurowca, nie można oczywiście zapomnieć o tym co na zewnątrz. Daszki szklanebalustrady szklane a nawet podstawy tarasów i innych elementów widokowych, są coraz częściej wykonane ze szkła. Można zatem odnieść wrażenie, że szkło - które znaliśmy dotychczas - traci swoje dobrze znane właściwości i zyskuje nieosiągalną wcześniej wytrzymałość i odporność na oddziaływania czynników zewnętrznych. Pytanie brzmi, dlaczego tak właśnie jest. Czy szklane biurowce to jedyny kierunek, w którym powinna iść nowoczesna, postindustrialna architektura?

Dlaczego szkło jest popularne i praktyczne?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka trudna. Dawno już minęły czasy, gdy szkło zachowywało co prawda dużą twardość, ale jednocześnie było bardzo kruche. Nowoczesne odmiany szkła doskonale sprawdzają się jako elementy konstrukcje, również w formie przeszkleń pozbawionych ram. Przedkłada się to oczywiście na efekt wizualny, który na dużych wysokościach, jest naprawdę imponujący!

Ale nie tylko o wizualizację tutaj chodzi. Nowoczesne odmiany szkła, zdolne są do transmisji aż 94 procent światła widzialnego. To właśnie dzięki niemu:

- można zmniejszyć nakłady na energię elektryczną, niezbędną do zasilania podstawowych instalacji oświetleniowych,

- można zwiększyć efektywność pracowników, którzy znacznie lepiej pracują w świetle naturalnym, niż w sztucznym,

- zmniejsza się ryzyko powstania wad wzroku, które bardzo często są powiązane z ich permanentnym zmęczeniem światłem sztucznym.

Poza tym zastosowanie szkła w konstrukcji biurowców, przekłada się na optymalizację temperatury w ich wnętrzu. Nowoczesne odmiany konstrukcji szklanych zwiększają podaż ciepła we wnętrzu budynku i jednocześnie utrudniają jego wypromieniowywanie na zewnątrz. W nowoczesnych przeszkleniach montuje się specjalne, wbudowane żaluzje, które - często w sposób automatyczny - regulują ilość wpadającego do biura światła. Dzięki temu nawet w porze letniej, pracujący wewnątrz ludzie, nie mogą narzekać na nadmiar ciepła.

A co z akustyką? Szkło jest jednym z najlepszych izolatorów akustycznych! Nie tylko wycisza ono wnętrze biura, ale też może być zastosowane do wyciszenia innych wnętrz użytkowych (np. wspomnianych już wcześniej wind).

Zalety wizualne szkła - co warto wiedzieć?

Również od strony wizualnej zastosowanie szkła w biurowcach nie jest przypadkowe. Nowoczesne odmiany szkła sprawiają, że całość powierzchni budynku prezentuje się nowocześnie i jednolicie. Poza tym jego wprowadzenie do wnętrza, skutkuje wdrożeniem zasad tzw. "open space", w myśl których biuro musi być - przynajmniej od strony optycznej - w miarę rozległe i przejrzyste. Wreszcie wprowadzenie do biurowej aranżacji dużych, ściennych tafli szkła, przekłada się na... relacje z klientami i kontrahentami. Nieprzypadkowo uznano, że usadowienie biurka menagera na tle dużych, przejrzystych i przeszklonych powierzchni, intensyfikuje jego poczucie dominacji i władzy.

Szklane biurowce - przykłady w europejskiej architekturze

Jednym z lepiej znanych przykładów europejskiego "szklanego budownictwa", jest położony w miejscowości Schijndel w Holandii biurowiec, który... praktycznie w całości został wykonany ze szkła. Jego charakterystyczna barwa elewacji wzięła się stąd, że wzbogacono je zdjęciami sąsiednich budynków. Innym - już z polskiego podwórka - przykładem szklanego budownictwa, jest oczywiście wciąż dokańczana Złota 44, która mieści się w Warszawie.

Szklane budownictwo biurowe ma przed sobą imponującą przyszłość. I choć wciąż ulega ono technicznej i aranżacyjnej ewolucji, to dzięki niemu charakter i wymowa nowoczesnych biurowców, na długo zapadną w naszej pamięci. Co więcej, istnieje szansa, że i przyszłe pokolenia również pójdą tą drogą.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne podobne technologie, aby nasz serwis lepiej spełniał Twoje oczekiwania. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej